شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶

اخبار

برگزاری اولین جلسه هم اندیشی پایش و ارزیابی طرح مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی کشور

برگزاری اولین جلسه هم اندیشی پایش و ارزیابی طرح مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی کشور

جلسه هم اندیشی پایش و ارزیابی طرح مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی کشور با حضور جمعی از خبرگان و اساتید دانشگاهی در مورخ 27/03/1394 در محل سازمان بنادر و دریانوردی برگزار گردید.
مدیر کل مهندسی سواحل و بنادر ضمن اعلام این موضوع  افزود در این جلسه ضمن ارائه توضیحات در خصوص اقدامات سازمان در عمل به تکالیف محول شده از سوی شورایعالی شهرسازی و معماری برای استقرار طرح مصوب یکپارچه مناطق ساحلی به تشکیل کمیته های ساماندهی و مدیریت سواحل در هفت استان ساحلی، تدقیق طرح مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی استان هرمزگان، برگزاری دوره آموزشی طرح مذکور و انتشار 5 جلد کتاب و چاپ مقالات از نتایج طرح در همایش های بین المللی اشاره نمود.
وی در ادامه افزود به دلیل گستردگی و تنوع فعالیت ها و اقدامات، تعقیب همزمان چند هدف، یکپارچه سازی عوامل مدیریتی و نیز دخالت در رویه های جاری توسعه و روند تغییرات اکولو‍ژیکی، به استقرار سیستمی برای پایش و ارزیابی در طرح مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی کشور نیاز است. در این جلسه 3 ساعته، سوالاتی نیز در خصوص زمان پایش و ارزیابی طرح ICZM کشوری و نقشه مسیر آن مطرح و حضار به بحث تبادل نظر و ارائه تجربیات پرداختند.
در انتها جلسه پیشنهاداتی چون،تعیین نقاط با ریسک بالا در طرح های استقرار یافته ICZM کشور و انجام پایش و ارزیابی آنها، بروز رسانی اطلاعات خط ساحلی و پسکرانه کشور، تدوین برنامه های تکمیلی و متمم در طرح مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی کشور و برنامه های پایش و ارزیابی، افزایش راهکارهای مشارکت دهی مردمی، سازمان ها مردم نهاد و سازمان¬های مرتبط در طرح مذکور، توجه ویژه به اطلاع رسانی از طریق رسانه های جمعی بررسی راه-کارها و آسیب شناسی استقرار و اجرای طرح ICZM کشوری و تسریع در تدوین پیش نویش قانون جامع سواحل کشور در دستور کار قرار گرفت.
شایان ذکر است طرح مذکور توسط سازمان بنادر و دریانوردی  از اوایل دهه 80 طی سه مرحله سوم و تهیه سند نهایی آن خاتمه یافته است. در سال 1389 این طرح در شواری عالی معماری شهرسازی به تصویب رسید و درسال 1391 به کلیه استان های ساحلی کشور ابلاغ گردید. فرایند استقرار طرح مذکور  از سال 1392، با تشکیل کمیته ساماندهی و مدیریت سواحل در استان های ساحلی آغاز و از همان سال در راستای تکمیل مطالعات، طرح تدقیق مطالعات ICZM در استان هرمزگان به مرحله اجرا درآمده است.

۳۰ تیر ۱۳۹۴ ۱۵:۴۴
تعداد بازدید : ۸۱۱

نظرات بینندگان


برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم اینجا کلیک کنید.