جمعه ۱۲ خرداد ۱۴۰۲
 

استان هرمزگان

استان هرمزگان

 

استان هرمزگان

  

این استان در جنوب کشور و در شمال تنگه هرمز قرار دارد. کرانه‌های این استان در شرق بر دریای عمان و در غرب بر خلیج فارس قرار دارند. بعضی از جزیره‌های مهم هرمزگان عبارت‌اند از قشم، کیش، ابوموسی و لاوان. استان هرمزگان دارای ۱۱ شهرستان، ۲۳ شهر، ۳۳ بخش و ۷۱ دهستان و ۲۱۷۰ آبادی دارای سکنه‌است و بنا به سرشماری بعمل آمده در سال ۱۳8۵ جمعیت استان هرمزگان 1403674 نفر می‌باشد.

استان هرمزگان در حدفاصل بین مختصات جغرافیایی ۲۵ درجه و ۲۴ دقیقه تا ۲۸ درجه و ۵۷ دقیقه عرض شمالی و ۵۳ درجه و ۴۱ دقیقه تا ۵۹ درجه و ۱۵دقیقه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ واقع شده‌است. این استان حدود ۶۸ هزار کیلومتر مربع مساحت دارد که از این نظر هشتمین استان کشور می‌باشد. هرمزگان از جهت شمال و شمال شرقی با استان کرمان، غرب و شمال غربی با استان‌های فارس و بوشهر از شرق با سیستان و بلوچستان همسایه بوده و جنوب آن را آبهای گرم خلیج فارس و دریای عمان در نواری به طول تقریبی ۹۰۰ کیلومتر دربرگرفته‌است. بنا به سرشماری بعمل آمده در سال ۱۳8۵ جمعیت استان هرمزگان 1403674 نفر می‌باشد. بندرعباس به‌عنوان مرکز استان امروزه یکی از شهرهای بزرگ ایران می‌باشد که مرکز مهم فعالیتهای اقتصادی و تجاری می‌باشد. این شهر که در قسمت انتهایی خلیج فارس و در فصل مشترک شاهراه خلیج فارس و دریای عمان واقع گردیده‌است که نقش مهمی در زمینه صادرات و واردات کشور ایفا می‌کند. تأسیسات مهم دریایی و زیربنایی کشور همچون بندر شهید رجایی، پالایشگاه نفت بندرعباس، کارخانه آلومینیوم المهدی، کشتی سازی خلیج فارس، فولاد و سیمان هرمزگان از این جمله می‌باشند.

بنادر و اسکله های حوزه اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان مشتمل بر بیش از 70 بندر و اسکله با کاربردهای مختلف همانند بنادر  تجاری شهید رجایی ، شهید باهنر ، لنگه ، کیش ، بهمن قشم ، جاسک  ، خمیر ، تیاب ، و بنادر  و دیگر اسکله های صیادی ، صنعتی ، تدارکاتی می باشد که موقعیت آنها بر روی تصاویر ماهواره‌ای مشخص می‌باشد و کلیه آنها تحت نظارت اداره کل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان مستقر در بندر شهید رجایی فعالیت می‌نمایند.

جهت دستیابی به اطلاعات بیشتر می‌توانید به وبسایت بندر شهید رجایی به آدرس www.shahidrajaeeport.ir  مراجعه فرمایید.

تصویر شماره 1 – جانمایی بنادر و اسکله های استان هرمزگان ( سواحل مرکزی ) بر روی تصویر ماهواره ای ETM

 تصویر شماره 1 جانمایی بنادر و اسکله های استان هرمزگان ( سواحل مرکزی ) بر روی تصویر ماهواره ای ETM

تصویر شماره 2 – جانمایی بنادر و اسکله های استان هرمزگان ( سواحل شرقی ) بر روی تصویر ماهواره ای

تصویر شماره 2 جانمایی بنادر و اسکله های استان هرمزگان ( سواحل شرقی ) بر روی تصویر ماهواره ای

تصویر شماره 3 – جانمایی بنادر و اسکله های استان هرمزگان ( سواحل غربی ) بر روی تصویر ماهواره ای

تصویر شماره 3 جانمایی بنادر و اسکله های استان هرمزگان ( سواحل غربی ) بر روی تصویر ماهواره ای