جمعه ۱۲ خرداد ۱۴۰۲
 

استان مازندران

استان مازندران

استان مازندران

 

استان مازندران با حدود 24 هزار کیلومتر مربع مساحت بین 47 دقیقه تا 38 درجه و 5 دقیقه ْ عرض شمالی و 50 درجه و 34 دقیقه تا 56 درجه و 14 دقیقه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ قرار گرفته است. دریای مازندران در شمال استان تهران و سمنان ، در جنوب واستانهای گیلان و گلستان به ترتیب در غرب و شرق آن قرارگرفته است . مازندران به خاطر جغرافیای سراسر متنوع آن که شامل جلگه‌ها، علفزار‌ها، بیشه‌ها و جنگل‌های هیرکانی با صدها گونه گیاهی منحصر به فرد در جهان است و آب و هواهای گوناگون از سواحل شنی با پست ترین نقطه, تا کوهستان‌های ناهموار و برف پوشیده البرز با داشتن یکی از هفت آتشفشان معروف دنیا، کوه دماوند، شناخته شده‌است. بر اساس آخرین تقسیمات کشوری این استان دارای 16 شهرستان و جمعیتی معادل 2922432 نفر می‌باشد.

بنادر و اسکله های استان مازندران و گلستان شامل بنادر تجاری نوشهر ، امیرآباد ، فریدون کنار  و بنادر صیادی بابلسر، امیرآباد ، ترکمن ، گز و بنادر نفتی نکا  و صدرا  می باشد که تحت نظارت اداره کل بنادر و دریانوردی استان مازندران فعالیت می‌نمایند.

فهرست بنادر، اسکله ها و سازه‌های ساحلی و دریایی استان مازندران (از غرب به شرق)  و مختصات آنها در سیستم UTM  به شرح ذیل می‌باشد:

عکس هوایی استان مازندران