شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹
 

اخبار

بازدید میدانی از جزیره‌ی ابوموسی در راستای طرح تدقیق مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی استان هرمزگان

بازدید میدانی از جزیره‌ی ابوموسی در راستای طرح تدقیق مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی استان هرمزگان
بازدیدی میدانی از جزیره‌ی ابوموسی به عنوان یکی از محورهای طرح تدقیق مطالعات مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی استان هرمزگان، توسط کارشناسان اداره کل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان در تاریخ اول لغایت سوم اردیبهشت سال جاری با هدف بهره‌گیری آن در روند مطالعات صورت پذیرفت.

 بخش عمده‌ای از سواحل جزیره ابوموسی توسط آب‌سنگ‌های مرجانی محاصره شده و این اکوسیستم‌ها از لحاظ ارزش‌های طبیعی، اکولوژیکی و اقتصادی و فرهنگی در جهان حائز اهمیت می‌باشد. از سوی دیگر این آب‌سنگها مراکز اصلی تنوع زیستی دریایی بوده و به عنوان موج‌شکن‌های طبیعی حافظ نواحی ساحلی در برابر نیروهای فرسایشی عمل می‌کنند و برای جوامع انسانی از لحاظ تأمین غذا اهمیت ویژه‌ای دارند. این اکوسیستم‌های زیبا و بی‌نظیر مکان‌هایی مناسب برای تفریح، غواصی و جذب اکوتوریسم هستند؛ لذا انجام مطالعات مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی در این جزیره جهت رونق توسعه و حفظ محیط زیست آن ضروری به نظر می‌رسد. با این اوصاف و نیز با توجه به درخواست مسؤولان محلی و منطقه‌ای استان و جزیره‌ی ابوموسی موجب گردید که مشخصاً مطالعات مدیریت یکپارچه‌ی مناطق ساحلی با رویکردی متناسب با محدودیتهای جزیره و البته الزامات و نیازهای آن در شرح خدمات طرح لحاظ گردد.

با توجه به موارد یاد شده مبنی بر انجام مطالعات مدیریت یکپارچه‌ی مناطق ساحلی جزیره‌ی ابوموسی به عنوان یکی از محورهای طرح تدقیق مطالعات مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی استان هرمزگان، بازدیدی میدانی از سوی کارشناسان اداره کل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان در تاریخ اول لغایت سوم اردیبهشت سال جاری با هدف بهره‌گیری آن در روند مطالعات صورت پذیرفت.

در این بازدید میدانی از نقاط با اهمیت و زیرساختهای ساحلی و دریایی جزیره‌ی ابوموسی بازدید کارشناسی به عمل آمد که اهم این نقاط به شرح زیر می‌باشد:

 •          تاسیسات ساحلی و دریایی بندر جزیره‌ی ابوموسی
 •          سواحل روبروی آب شیرین‌کن
 •          سواحل روبروی پارک دولت
 •          موجشکن تفریحی در حال احداث سازمان میراث فرهنگی و گردشگری
 •          سواحل روبروی محله‌ی عربها
 •  

   
  1

  موجشکن و اسکله‌های بندر چندمنظوره‌ی ابوموسی واقع در غرب جزیره

 
            

              تأسیسات آب‌شیرین‌کن واقع در غرب جزیره

 
            

            سواحل شرقی پارک ملت واقع در شمال‌غربی جزیره

                                    

                

 •         موجشکن در حال احداث سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در شمال‌غربی جزیره

        

 •        سواحل روبروی محله‌ی عربها واقع در جنوب جزیره


    

                  


          


۲۴ تیر ۱۳۹۴ ۱۵:۱۸
تعداد بازدید : ۲,۰۰۵