یکشنبه ۳ شهریور ۱۳۹۸
 

اخبار

آغاز " مطالعات برنامه ریزی فضایی دریایی (MSP) در استان هرمزگان" از آذرماه سال جاری

آغاز " مطالعات برنامه ریزی فضایی  دریایی (MSP) در استان هرمزگان" از آذرماه سال جاری

" مطالعات برنامه ریزی فضایی دریایی (MSP) در استان هرمزگان" از آذرماه سال جاری آغاز خواهد شد.

حمید خلیلی رئیس اداره مدیریت سواحل با اعلام این خبر افزود برنامه‌ریزی فضایی دریا (MSP) سواحل استان هرمزگان برای اولین بار در کشور و در راستای وفاداری به دستاوردهای طرح ملی مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی (ICZM ملی)، طرح تدقیق ICZM سواحل استان هرمزگان و ضرورت های تصمیم گیری در مناطق ساحلی و دریایی، بر روی استفاده از مکان‌ها و فضاهای دریایی تمرکز دارد و سندی است با هدف ارائه راهنمایی برای طیف وسیعی از تصمیم گیرندگان مسئول در بخش‌ها و یا فعالیت‌های خاص دریایی، به طوری که منجر به اتخاذ تصمیمی جامع، یکپارچه و مکمل سایر تصمیمات شود. مهمترین هدف این طرح به حداکثر رساندن سازگاری کاربری‌های مختلف با یکدیگر، کاهش درگیری‌ها و تضادها در میان استفاده‌های بشری از فضای دریایی و همچنین رفع تضاد میان بهره‌برداری‌های انسانی و طبیعت است که منتج به یک نقشه پهنه‌بندی و یا یک سیستم ارائه مجوز برای تخصیص کاربری‌ها و فعالیت های دریایی خواهد شد.

خلیلی اشاره نمود: این طرح فرابخشی است و به مأموریت های دستگاه ها و نهادهای بخشی ورود نمی کند، با این وجود سازوکارلازم را برای هماهنگی و یکپارچگی سازمانی میان دستگاه های دولتی و غیر دولتی مرتبط تدارک می بیند و سازوکار لازم را برای مداخله موثر ذینفعان و ذیربطان حوزه نفوذ خود تدارک می بیند.

شایان ذکر است طرح مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی در سال 1391 توسط شورایعالی شهرسازی و معماری به استانداران استان های ساحلی ابلاغ گردید. بر اساس ابلاغیه مزبور، مسئولیت تدقیق مطالعات در استان های ساحلی بر عهده سازمان بنادر و دریانوردی می باشد که سایر دستگاههای اجرایی نیز باید در این خصوص با سازمان، همکاری نمایند.  

۲۱ آبان ۱۳۹۶ ۱۵:۱۷
تعداد بازدید : ۵۸۲