سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹
 

اخبار

تشکیل کارگروه مشورتی ذینفعان موثر در فرایند برنامه ریزی فضایی دریایی (MSP) استان هرمزگان

تشکیل کارگروه مشورتی ذینفعان موثر در فرایند برنامه ریزی فضایی دریایی (MSP) استان هرمزگان

کارگروه مشورتی ذینفعانی که به نوعی در تعیین راهبردها و سیاست های مربوط به حوزه جغرافیایی طرح برنامه ریزی فضایی دریا (Marine Spatial Planning) در استان هرمزگان موثر هستند، در روز چهارشنبه 97/04/20 با حضور نمایندگان سازمان ها و نهادهای مرتبط با سواحل و دریا و نیز مدیرکل حفاظت و ایمنی دریانوردی سازمان بنادر و دریانوردی تشکیل گردید.

مهندس خلیلی مدیر کل مهندسی سواحل و بنادر سازمان بنادر و دریانوردی ضمن اعلام این خبر اظهار داشت:

برنامه‌ریزی فضایی دریا (Marine Spatial Planning) یک فرایند آینده‌نگر است که می‌تواند راهی برای جلوگیری از هر نوع تضاد را پیشنهاد نموده و استراتژی‌های مدیریت مناسب برای حفاظت و بهره برداری خردمندانه از عملکردهای اکوسیستمی فراهم سازد. چنین برنامه‌ای همسو با طرح مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی (ICZM) خواهد بود. در بسیاری از جهات MSP مشابه طرح مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی است. به عنوان مثال، هر دو به دنبال یکپارچه‌سازی بوده، استراتژیک و مشارکتی هستند و هدف هر دو به حداکثر رساندن سازگاری کاربری‌های مختلف با یکدیگر، کاهش درگیری‌ها و تضادها در میان استفاده‌های بشری از فضا و همچنین رفع تضاد میان بهره‌برداری‌های انسانی و طبیعت هستند.

مدیرکل مهندسی سواحل و بنادر بیان نمود: بدیهی است موفقیت در انجام مطالعات مذکور و به دنبال آن، استقرار مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی در استان هرمزگان، در گرو مشارکت هرچه فعال‌تر و مؤثرتر صاحبان اصلی این طرح که همانا مردم و ساکنین مناطق ساحلی استان و نیز مسؤلین محترم سازمان ها و نهادهای مرتبط با سواحل و دریا می باشند، خواهد بود.

همچنین در جلسه فوق خجسته، مدیرکل حفاظت و ایمنی دریانوردی سازمان بنادر و دریانوردی نیز با تاکید بر لزوم پرداختن به مسائل حقوقی طرح MSP، خاطر نشان کرد که این موضوع در اولویت قرار دارد. وی با بیان اینکه هم اکنون طرح های مدونی توسط سازمان های مختلف در دریا درجریان است، تصریح کرد: سازمان شیلات پهنه های  پرورش ماهی در قفس و صیدگاه ها را مشخص نموده، وزارت نفت موقعیت جغرافیایی میادین نفت و گاز را مشخص نموده و سازمان بنادر و دریانوردی نیز مسیرهای دریانوردی و کریدورهای حرکت شناورها را تعیین نموده است. لذا با استفاده از این طرح، سازگاری کاربری های مختلف با یکدیگر به حداکثر خواهد رسید.

۳۰ تیر ۱۳۹۷ ۰۹:۵۴
تعداد بازدید : ۱,۰۷۹